IEEE Global Communications Conference
4–8 December 2022 // Rio de Janeiro, Brazil // Hybrid: In-Person and Virtual Conference
Accelerating the Digital Transformation through Smart Communications

Symposia (In-Person): Tuesday, 6 Dec 2022

*All times are BRT (GMT-3)

TUESDAY, DECEMBER 6 8:00-9:30

Green Communication Systems and Networks I (GCSN-1)

Time: 8:00-9:30 BRT
Room: Capri I
Chair: Simone Silvestri
 
Toward Green Residential Systems: Is Cooperation The Way Forward?
Ashutosh Balakrishnan and Swades De (Indian Institute of Technology Delhi, India); Li-Chun Wang (National Yang Ming Chiao Tung University, Taiwan)
 
Integrating Aerial Base Stations for sustainable urban mobile networks
Michela Meo, Daniela Renga and Felice Scarpa (Politecnico di Torino, Italy)
 
Hierarchical Reinforcement Learning for RIS-Assisted Energy-Efficient RAN
Hao Zhou (University of Ottawa, Canada); Long Kong (Ericsson, Canada); Medhat Elsayed (University of Ottawa, Canada); Majid Bavand (Queen's University, Canada); Raimundas Gaigalas (Ericsson, Sweden); Steve Furr (Ericsson, Canada); Melike Erol-Kantarci (University of Ottawa & Ericsson, Canada)
 
Time vs. Unit Cell Splitting for Autonomous Reconfigurable Intelligent Surfaces
Konstantinos Ntontin (University of Luxembourg, Luxembourg); Alexandros-Apostolos A Boulogeorgos (University of Piraeus, Greece); Zaid Abdullah (University of Luxembourg, Luxembourg); Agapi Mesodiakaki (Aristotle University of Thessaloniki (AUTH) & Center for Interdisciplinary Research and Innovation, Thessaloniki, Greece); Sergi Abadal (Universitat Politècnica de Catalunya (UPC) & NaNoNetwoking Center in Catalunya (N3Cat), Spain); Symeon Chatzinotas (University of Luxembourg, Luxembourg)

Service Provisioning and Caching (CQRM-4)

Time: 8:00-9:30 BRT
Room: Capri II
Chair: Younes Ben Mazziane
 
Computing the Hit Rate of Similarity Caching
Younes Ben Mazziane (Universite Cote d'Azur & INRIA, France); Sara Alouf (INRIA, France); Giovanni Neglia (Inria, France); Daniel Menasché (Federal University of Rio de Janeiro, Brazil)
 
A Practical way to Handle Service Migration of ML-based Applications in Industrial Analytics
Domenico Scotece (University of Bologna, Italy); Claudio Fiandrino (IMDEA Networks Institute, Spain); Luca Foschini (University of Bologna, Italy)
 
Optimizing Information Freshness Leveraging Multi-RISs in NOMA-based IoT Networks
Ali Muhammad, Mohamed Elhattab, Mohamed Amine Arfaoui and Chadi Assi (Concordia University, Canada)
 
Caching and Recommendation Decisions at Transcoding-Enabled Base Stations
Dimitra Tsigkari (EURECOM, France); Thrasyvoulos Spyropoulos (EURECOM & EURECOM, France)
 
Impact of Users' Mobility on the Quality of Edge Sensing Systems
Omar Mohammad Naserallah (Qatar University, Qatar), Sherif B. Azmy (Queen's University, Canada), Nizar Zorba (Qatar University, Qatar) and Hossam S. Hassanein (Queen's University, Canada)

Optical Network Planning and Performance (ONS-1)

Time: 8:00-9:30 BRT
Room: Capri III
Chair: George Rouskas
 
Multi-period Planning in Metro-Aggregation Networks using Point-to-Multipoint Transceivers
Mohammad M. Hosseini (Aston University, United Kingdom (Great Britain)); Joao Pedro (Infinera Unipessoal Lda & Instituto de Telecomunicações, Portugal); Nelson Costa (Infinera, Portugal); Antonio Napoli (Infinera, Germany); Jaroslaw Prilepsky (Aston University & Aston Institute of Photonic Tehcnologies, United Kingdom (Great Britain)); Sergei K. Turitsyn (Aston University & Photonics Research Group, United Kingdom (Great Britain))
 
Prediction of Multiple Types of Traffic with a Novel Evaluation Metric Related to Bandwidth Blocking
Aleksandra Knapinska, Piotr Lechowicz and Krzysztof Walkowiak (Wroclaw University of Science and Technology, Poland)
 
Optimal Placement of Hybrid Erbium-Doped Fiber/Raman Amplifiers in DWDM Networks
Joao Pedro (Infinera Unipessoal Lda & Instituto de Telecomunicações, Portugal); Nelson Costa (Infinera, Portugal)
 
Network Performance of ROADM Architecture Enabled by Novel Wideband-integrated WSS
Muhammad Umar Masood, Ihtesham Khan, Lorenzo Tunesi and Bruno Correia (Politecnico di Torino, Italy); Enrico Ghillino (Synopsys, Inc, USA); Paolo Bardella, Andrea Carena and Vittorio Curri (Politecnico di Torino, Italy)
 
On Achievable Rates of Evenly-Spaced Discrete Uniform Distributions in the IM/DD Broadcast Channel
Zhenyu Zhang and Anas Chaaban (University of British Columbia, Canada)

Optimization and Performance Evaluation (IoTSN-4)

Time: 8:00-9:30 BRT
Room: Capri IV
Chair: Abubakar Sani Ali
 
Optimizing Edge SLAM: Judicious Parameter Settings and Parallelized Map Updates
Peter Sossalla (Technische Universität Dresden, Germany); Johannes Hofer (TU Dresden, Germany); Justus Rischke, Johannes Busch and Giang T. Nguyen (Technische Universität Dresden, Germany); Martin Reisslein (Arizona State University, USA); Frank H.P. Fitzek (Technische Universität Dresden & ComNets - Communication Networks Group, Germany)
 
Optimizing Synchronization Times for Position Tracking of a Mobile Asset in GPS-denied Environments
Caleb M. Bowyer, John M. Shea, Tan Wong and Warren Dixon (University of Florida, USA)
 
The Role of Feedback in AoI Optimization Under Limited Transmission Opportunities
Andrea Munari (German Aerospace Center (DLR), Germany); Leonardo Badia (Università degli Studi di Padova, Italy)
 
Evaluation of sensors impact on information redundancy in cooperative perception system
Bassel Chawky (Queen's University, Canada); Mohamed S Hefeida (West Virginia University, USA); Aboelmagd Noureldin (Queen's University, Canada)
 
Performance Analysis and Evaluation of RF Jamming in IoT Networks
Abubakar Sani Ali (Khalifa University, United Arab Emirates); Michael Baddeley (Technology Innovation Institute, United Arab Emirates); Sami Muhaidat (Kahlifa University, United Arab Emirates); Lina Bariah, Martin Andreoni Lopez, Willian T. Lunardi and Jean-Pierre Giacalone (Technology Innovation Institute, United Arab Emirates)

Smart Grid Communications (SAC-13)

Time: 8:00-9:30 BRT
Room: Oceania III
Chair: Vincent Wong
 
Orthogonal Chirp-Division Multiplexing-Based Hybrid Power Line/Wireless System
Mateus Filomeno, Túlio F. Moreira and Yan F Coutinho (Federal University of Juiz de Fora, Brazil); Ândrei Camponogara (Federal University of Paraná, Brazil); Marcello Campos (Federal University of Rio de Janeiro, Brazil); Moises Vidal Ribeiro (Federal University of Juiz de Fora & INERGE - INCT de Energia Elétrica, Brazil)
 
EleGNN: Electrical-Model-Guided Graph Neural Networks for Power Distribution System State Estimation
Hui Lin and Yan (Lindsay) Sun (University of Rhode Island, USA)
 
Peak Demand Optimization of Commercial Buildings based on Energy Storage Systems
Zezhang Yang (SUNY-Binghamton University, USA); Jake Rabinowitz (COI Energy, USA); Jian Li (Binghamton University, USA)

Massive MIMO (WC-4)

Time: 8:00-9:30 BRT
Room: Oceania VII
Chair: Daniel Benevides da Costa
 
RSMA for Dual-Polarized Massive MIMO Networks: A SIC-Free Approach
Arthur Sousa de Sena (Technology Innovation Institute (TII) and Lappeenranta-Lahti University of Technology (LUT), Finland); Pedro Henrique Juliano Henrique Juliano Nardelli (Lappeenranta University of Technology & University of Oulu, Finland); Daniel Benevides da Costa (Technology Innovation Institute, United Arab Emirates); Petar Popovski (Aalborg University, Denmark); Constantinos B. Papadias (The American College of Greece, Greece); Mérouane Debbah (Technology Innovation Institute, France)
 
Hardware-Aware Pilot Decontamination Precoding for Multi-cell mMIMO Systems With Rician Fading
Harshit Kesarwani (Indian Institute of Technology Kanpur, India); Dheeraj Naidu Amudala (Indian Institute of Technology, Kanpur, India); Venkatesh Tentu (Indian Institute of Technology Kanpur, India); Rohit Budhiraja (IIT Kanpur, India)
 
Vandermonde Constrained Tensor Decomposition for Hybrid Beamforming in Multi-Carrier MIMO Systems
Mohamed Salah Ibrahim and Akshay Malhotra (InterDigital, USA); Shahab Hamidi-Rad (Interdigital Communication, USA); Arnab Roy (InterDigital Communications, USA); Mihaela Beluri (Interdigital, USA)
 
A Slotted Unsourced Random Access Scheme with a Massive MIMO Receiver
Mert Ozates, Mohammad Kazemi and Tolga M. Duman (Bilkent University, Turkey)
 
Analysis of Hardware-Impaired Multi-cell Massive MIMO With Rician Fading And Phase Shifts
Dheeraj Naidu Amudala and Sauradeep Dey (Indian Institute of Technology, Kanpur, India); Rohit Budhiraja (IIT Kanpur, India)

Learning for E-health & PHY (SAC-4)

Time: 8:00-9:30 BRT
Room: Oceania VIII
Chair: Petros Spachos / Mohammed Seid Abegaz
 
FDRL Approach for Association and Resource Allocation in multi-UAV Air-To-Ground IoMT Network
Mohammed Abegaz (Hamad Bin Khalifa University, Qatar); Nahom Abishu Hayla (University of Electronic Science and Technology of China, China); Abdullatif Albaseer and Aiman Erbad (Hamad Bin Khalifa University, Qatar); Mohamed M. Abdallah (Hamad Bin Khalifa University (HBKU), Qatar); Mohsen Guizani (MBZUAI, United Arab Emirates)
 
Intelligent Surface-Enhanced Raman Scattering Sensor System for Virus Identification
Zaid Farooq Pitafi, WenZhan Song, Zion Tse, Yanjun Yang, Yiping Zhao, Jackelyn Murray and Ralph Tripp (University of Georgia, USA)
 
Learning Perturbations for Soft-Output Linear MIMO Demappers
Daniel E Worrall (Qualcomm NL, The Netherlands); Markus Peschl (Qualcomm AI Research, The Netherlands); Arash Behboodi (Qualcomm, NL, The Netherlands); Roberto Bondesan (Qualcomm AI Research, The Netherlands)
 
Transfer Learning with Input Reconstruction Loss
Wei Cui and Wei Yu (University of Toronto, Canada)
 
Annotation Efficiency in Multimodal Emotion Recognition with Deep Learning
Lili Zhu and Petros Spachos (University of Guelph, Canada)

TUESDAY, DECEMBER 6 14:00-15:30

Green Communication Systems and Networks II (GCSN-2)

Time: 14:00-15:30 BRT
Room: Capri I
 
Robust Virtual Network Allocation under Uncertainty of Traffic Demands and Renewable Energy Power
Kengo Urata (NTT Network Service Systems Laboratories, Japan); Shigeaki Harada (NTT, Japan); Ryota Nakamura (Nippon Telegraph and Telephone Corporation & Network Technology Laboratories, Japan)
 
Prospect Theory-inspired Automated P2P Energy Trading with Q-learning-based Dynamic Pricing
Ashutosh Timilsina and Simone Silvestri (University of Kentucky, USA)
 
Framed Projective Cone Scheduling: Latency vs. Context-Switching Tradeoff in Data Centers
Emi Zeger, Ariana J Mann and Nicholas Bambos (Stanford University, USA)
 
Power Minimizing MEC Offloading with QoS Constraints over RIS-Empowered Communications
Mattia Merluzzi (CEA-Leti, France); Francesca Costanzo (University of Rome La Sapienza, Italy); Konstantinos D. Katsanos (National and Kapodistrian University of Athens, Greece); George C. Alexandropoulos (University of Athens, Greece); Paolo Di Lorenzo (Sapienza University of Rome, Italy)
 
Energy-aware Scheduling of Virtualized Base Stations in O-RAN with Online Learning
Michail Kalntis and George Iosifidis (Delft University of Technology, The Netherlands)

Coding (CT-1)

Time: 14:00-15:30 BRT
Room: Capri II
Chair: Rodrigo de Lamare
 
Uniform vs. Non-Uniform Coarse Quantization in Mutual Information Maximizing LDPC Decoding
Philipp Mohr and Gerhard Bauch (Hamburg University of Technology, Germany)
 
A Variable Node Design with Check Node Aware Quantization Leveraging 2-Bit LDPC Decoding
Philipp Mohr and Gerhard Bauch (Hamburg University of Technology, Germany)
 
Analysis of Low-Density Parity-Check Codes over Finite Integer Rings for the Lee Channel
Jessica Bariffi (University of Zurich & German Aerospace Center, Germany); Hannes Bartz (German Aerospace Center, Germany); Gianluigi Liva (German Aerospace Center (DLR), Germany); Joachim Rosenthal (University of Zurich, Switzerland)
 
CRC-Aided Short Convolutional Codes and RCU Bounds for Orthogonal Signaling
Jacob A King (University of California, Los Angeles & Zeta Associates, USA); William Ryan (Zeta Associates, USA); Richard Wesel (University of California, Los Angeles, USA)
 
Shaped TCM with List Decoding that Exceeds the RCU Bound by Optimizing a Union Bound on FER
Dan Song (University of California, Los Angeles, USA); Felipe Areces (University of California Los Angeles, USA); Linfang Wang and Richard Wesel (University of California, Los Angeles, USA)

Optical Network Resource Allocation (ONS-2)

Time: 14:00-15:30 BRT
Room: Capri III
Chair: Joao Pedro
 
Parameterized First Fit (PFF): Eliminating Symmetry in Spectrum Allocation
George N. Rouskas, Priya Sharma and Shubham Gupta (North Carolina State University, USA)
 
Experimental Evaluation of a Symmetry-Free Parallel Algorithm for Spectrum Allocation
George N. Rouskas, Shubham Gupta and Priya Sharma (North Carolina State University, USA)
 
DeepDefrag: a deep reinforcement learning framework for spectrum defragmentation
Ehsan Etezadi and Carlos Natalino (Chalmers University of Technology, Sweden); Renzo Diaz (Telia, Sweden); Anders Lindgren and Stefan Melin (Telia Company, Sweden); Lena Wosinska, Paolo Monti and Marija Furdek (Chalmers University of Technology, Sweden)
 
Strategic Cooperation among Datacenter Providers and Optical-Network Carriers for Disaster Recovery
Subhadeep Sahoo (University of California, Davis, USA); Sugang Xu (National Institute of Information and Communications Technology, Japan); Sifat Ferdousi (University of California, Davis, USA); Yusuke Hirota (National Institute of Information and Communications Technology, Japan); Massimo Tornatore (Politecnico di Milano & University of California, Davis, Italy); Yoshinari Awaji (National Institute of Information and Communications Technology (NICT), Japan); Biswanath Mukherjee (University of California, Davis, USA)

Protocols, Architectures and Applications for IoT (IoTSN-5)

Time: 14:00-15:30 BRT
Room: Capri IV
Chair: Yassine Ben-Aboud
 
ConSerN: QoS-Aware programmable multitier architecture for dynamic IoT networks
Aurélien Chambon (Université Gustave Eiffel & uGetWin, France); Abderrezak Rachedi (University Gustave Eiffel, France); Abderrahim Sahli (Univ Gustave Eiffel, CNRS, ESIEE Paris, France); Ahmed Mebarki (Université Gustave Eiffel & Laboratory Modeling Multi Scale Simulation // Institute of Technology, France)
 
Automatic Network Slicing for Multi-Mode Internet of Underwater Things (MM-IoUT)
Osama M Bushnaq and Igor V. Zhilin (Technology Innovation Institute, United Arab Emirates); Giulia De Masi (Technology Innovation Institute, Italy); Enrico Natalizio (University of Lorraine/Loria & Technology Innovation Institute, France); Ian F. Akyildiz (Georgia Institute of Technology, USA)
 
Efficient Light-Weight Breath Rate Estimation for Low-Cost IoT Applications
Yassine Ben-Aboud (International University of Rabat, Morocco); Mounir Ghogho (International University of Rabat, Morocco & University of Leeds, United Kingdom (Great Britain)); Abdellatif Kobbane (ENSIAS, Mohammed V University in Rabat, Morocco); Mohamed Salmi (International University of Rabat, Morocco)
 
Reinforcement Learning-based Dynamic Resource Allocation For Grant-Free Access
Mariam Elsayem (Queen's University, Canada); Hatem Abou-Zeid (University of Calgary, Canada); Ali Afana (Ericsson, Canada); Sidney Givigi (Queen's University & Royal Military College of Canada, Canada)
 
NLoS Detection for Enhanced 5G mmWave-based Positioning for Vehicular IoT Applications
Qamar Bader and Sharief Saleh (Queen's University & NavINST Research Lab, Royal Military College, Canada); Mohamed Elhabiby (Micro Engineering Technology Incorporated, Canada); Aboelmagd Noureldin (NavINST Research Lab, Royal Military College & Queen's University, Canada)

Low-Earth Orbit Satellites (SAC-14)

Time: 14:00-15:30 BRT
Room: Oceania III
Chair: Andrea Sciarrone
 
Coherent Communications for Free Space Optical Low-Earth Orbit Downlinks
Balazs Matuz, Ayman Zahr and Alexander Sauter (German Aerospace Center (DLR), Germany)
 
Deep Q Networks with Centralized Learning over LEO Satellite Networks in a 6G Cloud Environment
Tiago Koketsu Rodrigues and Nei Kato (Tohoku University, Japan)
 
Impact of Multipath Signals on Terrestrial Fixed Service Interference in Aeronautical SATCOM
Stephan P. Winter and Andreas Knopp (Bundeswehr University Munich, Germany)
 
Accuracy-Versus-Energy Evaluation In Drone-Based Video Processing For Object Detection
Igor Bisio, Halar Haleem, Chiara Garibotto, Fabio Lavagetto and Andrea Sciarrone (University of Genoa, Italy)
 
Innovative Flying Strategy based on Drone Energy Profile: an Application for Traffic Monitoring
Igor Bisio, Halar Haleem, Chiara Garibotto, Fabio Lavagetto and Andrea Sciarrone (University of Genoa, Italy)

Performance Analysis (WC-5)

Time: 14:00-15:30 BRT
Room: Oceania VII
Chair: Célio Albuquerque
 
Hierarchical Deep Q-Learning Based Handover in Wireless Networks with Dual Connectivity
Pedro E Iturria Rivera and Medhat Elsayed (University of Ottawa, Canada); Majid Bavand (Queen's University, Canada); Raimundas Gaigalas (Ericsson, Sweden); Steve Furr (Ericsson, Canada); Melike Erol-Kantarci (University of Ottawa & Ericsson, Canada)
 
Energy-Efficient Solutions in Two-user Downlink NOMA Systems Aided by Ambient Backscattering
Hajar El Hassani (ETIS UMR 8051, CY Cergy Paris Universite, ENSEA, CNRS, France); Anne Savard (IMT Nord Europe - IRCICA, France); E. Veronica Belmega (University Gustave Eiffel & ENSEA, France); Rodrigo C. de Lamare (Pontifical Catholic University of Rio de Janeiro, Brazil & University of York, United Kingdom (Great Britain))
 
DFT-Based Wideband Line-of-Sight MIMO Communication
Mohammad mahdi Mojahedian and Masoud Attarifar (Universitat Pompeu Fabra, Spain); Angel Lozano (Universitat Pompeu Fabra (UPF), Spain)
 
Performance Evaluation of Dynamic Metasurface Antennas: Impact of Insertion Losses and Coupling
Pablo Ramirez-Espinosa, Robin Williams, Jide Yuan and Elisabeth de Carvalho (Aalborg University, Denmark)
 
Dynamic Range Improvement in Bistatic Backscatter Communication Using Distributed MIMO
Ahmet Kaplan (Linköping University, Sweden); Joao Vieira (Ericsson, Sweden); Erik G. Larsson (Linköping University, Sweden)

Full Duplex & Molecular Communications (SAC-5)

Time: 14:00-15:30 BRT
Room: Oceania VIII
Chair: Fatih Güleç
 
Dynamic RF Beam Codebook Reduction for Cost-Efficient mmWave Full-Duplex Systems
Gee Yong Suk and Jong Woo Kwak (Yonsei University, Korea (South)); Jaeyoung Choi (Samsung Electronics, Korea (South)); Chan-Byoung Chae (Yonsei University, Korea (South))
 
Modeling Ultrasonic Channels with Mobility for Gateway to In-Body Nanocommunication
Jorge Torres Gomez, Anke Kuestner, Lukas Stratmann and Falko Dressler (TU Berlin, Germany)
 
Signal Reception With Generic Three-State Receptors in Synaptic MC
Sebastian Lotter (Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg (FAU), Germany); Michael Taynnan Barros (University of Essex, United Kingdom (Great Britain)); Robert Schober (Friedrich-Alexander University Erlangen-Nuremberg, Germany); Maximilian Schäfer (Friedrich-Alexander University Erlangen-Nürnberg (FAU), Germany)
 
Characterization of Airborne Pathogen Transmission in Turbulent Molecular Communication Channels
Fatih Gulec (York University, Canada); Falko Dressler (TU Berlin, Germany); Andrew Eckford (York University, Canada)

TUESDAY, DECEMBER 6 16:00-17:30

AI and Applications (MWN-1)

Time: 16:00-17:30 BRT
Room: Capri I
Chair: Diogo Menezes Ferrazani Mattos
 
IRS-aided Communications Without Channel State Information Relying on Deep Reinforcement Learning
Hiroaki Hashida, Yuichi Kawamoto and Nei Kato (Tohoku University, Japan); Masashi Iwabuchi (NTT, Japan); Tomoki Murakami (NTT Corporation, Japan)
 
Deep reinforcement learning for joint functional split and network function placement in vRAN
Aldebaro Klautau (Universidade Federal do Para, Brazil); Gabriel Almeida (Federal University of Goiás, Brazil); Kleber V Cardoso (Universidade Federal de Goiás, Brazil); Victor Hugo Lázaro Lopes (Federal Institute of Education, Science, and Technology of Goiás - IFG & IFG, Brazil)
 
Adaptive Messaging based on the Age of Information in VANETs
Jordi Marias (i2CAT Foundation, Spain); Oluwaseun Ajayi and Yu Cheng (Illinois Institute of Technology, USA)
 
Reinforcement Learning for Joint V2I Network Selection and Autonomous Driving Policies
Zijiang Yan and Hina Tabassum (York University, Canada)
 
Using the (Crystal) Ball: Forecasting Network Traffic Peaks with Football Events
Andrea Pimpinella and Alessandro E. C. Redondi (Politecnico di Milano, Italy); Andrea Pavon and Luisa Venturini (Vodafone, Italy)

Communication Theory and Emerging Applications (CT-2)

Time: 16:00-17:30 BRT
Room: Capri II
Chair: Chinmoy Kundu
 
Massive Random Access with Tensor-based Modulation in the Presence of Timing Offsets
Alexis Decurninge (Huawei Technologies, France); Paul Ferrand (Huawei Technologies France, France); Maxime Guillaud (Huawei Technologies, France)
 
Thermal Conduction as a Wireless Communication Channel
Ruth G Gebremedhin and Thomas Marzetta (New York University, USA)
 
Spectral Efficiency with One-Bit Transmitters under Out-of-Band Power Constraints
Xiangbo Meng, Nicholas Estes, J. Nicholas Laneman and Jonathan Chisum (University of Notre Dame, USA); Ralf Bendlin (AT&T Labs, USA); Bertrand Hochwald (Notre Dame University, USA)

Beyond 5G Networks & Edge Computing (NGNI-1)

Time: 16:00-17:30 BRT
Room: Capri III
Chair: Jun Zheng
 
RAN-CN Converged Control-Plane for 6G Cellular Networks
Jinho Choi (Samsung Electronics, Korea (South)); Neha Sharma (Samsung Research Institute Bangalore, India); Shiva Souhith Gantha (Samsung R&D Institute India - Bangalore Pvt. Ltd., India); Vikalp Mandawaria (Samsung Research Institute Bangalore, India); Jiyoung Cha (Samsung Electronics, Korea (South)); Dongmyoung Kim (Samsung Research & Samsung Electronics, Korea (South)); Jungsoo Jung (Samsung Electronics, Korea (South)); Juho Lee (Samsung Electronics. Co., Ltd, Korea (South)); Sunghyun Choi (Samsung Electronics, Korea (South))
 
DDoS Attacks Detection and Mitigation in 5G and Beyond Networks: A Deep Learning-based Approach
Badre Bousalem and Vinicius F. Silva (Université Gustave Eiffel, France); Rami Langar (Ecole de Technologie Supérieure de Montréal and University Gustave Eiffel, Canada); Sylvain Cherrier (Université Gustave Eiffel, France)
 
Probabilistic Edge Multicast Routing for the XRP Network
Vytautas Tumas and Sean Rivera (University of Luxembourg, Luxembourg); Damien Magoni (University of Bordeaux, France); Radu State (University of Luxembourg, Luxembourg)
 
QoS-based Task Replication for Alleviating Uncertainty in Edge Computing
Ibrahim M. Amer (Queen's University, Canada); Sharief Oteafy (DePaul University, USA); Sara A. Elsayed and Hossam S. Hassanein (Queen's University, Canada)

Security (IoTSN-6)

Time: 16:00-17:30 BRT
Room: Capri IV
Chair: Ramzi Boutahala
 
Design of Cyber-Physical Security Testbed for Multi-Stage Manufacturing System
Stephen J Coshatt (University of Georgia & United States Air Force, USA); Qi Li, Bowen Yang, Shushan Wu, Darpan Shrivastava, Jin Ye and WenZhan Song (University of Georgia, USA); Frank Zahiri (AFSC 402 CMXG, USA)
 
An Attack-Resilient and Energy-Adaptive Monitoring System for Smart Farms
Qisheng Zhang, Yash Mahajan, Ing-Ray Chen, Dong Ha and Jin-Hee Cho (Virginia Tech, USA)
 
How Clustering Could Reduce the Security Overhead in the Context of C-ITS
Ramzi Boutahala (Universite de Reims Champagne-Ardenne, France); Marwane Ayaida and Hacene Fouchal (Université de Reims Champagne-Ardenne, France)
 
Reconstruction of Human Trajectories Based on Anonymous Sensor Data for Estimating Infection Route
Kotaro Matsuda (NTT, Japan); Hiroki Ikeuchi (NTT Corporation, Japan); Yousuke Takahashi (NTT, Japan); Tsuyoshi Toyono (NTT Corporation, Japan)
 
Prior Knowledge based Advanced Persistent Threats Detection for IoT in a Realistic Benchmark
Yu Shen, Murat Simsek, Burak Kantarci and Hussein T. Mouftah (University of Ottawa, Canada); Mehran Bagheri and Petar Djukic (Ciena, Canada)

Satellite Communications & UAVs (SAC-15)

Time: 16:00-17:30 BRT
Room: Oceania III
Chair: Juan Carlos Merlano Duncan
 
UAV Communications in Integrated Terrestrial and Non-terrestrial Networks
Mohamed Benzaghta and Giovanni Geraci (Universitat Pompeu Fabra, Spain); Rasoul Nikbakht (Centre Tecnològic de Telecomunicacions de Catalunya (CTTC), Spain); David López-Pérez (Huawei Technologies France, France)
 
A Novel LFM Waveform for Terahertz-Band Joint Radar and Communications over Inter-Satellite Links
Gizem Sümen (Istanbul Technical University & Informatics and Information Security Research Center (BILGEM), Turkey); Gunes Karabulut Kurt (Ecole Polytechnique de Montreal, Canada); Ali Gorcin (Yildiz Technical University, Turkey)
 
D2D-Based Cellular-Connected UAV Swarm Control Optimization via Graph-Aware DRL
Yang Su, Hui Zhou and Yansha Deng (King's College London, United Kingdom (Great Britain))
 
GEO Payload Power Minimization: Joint Precoding and Beam Hopping Design
Ha Nguyen Vu (University of Luxembourg, Luxembourg); Nguyen Ti Ti (University of Quebec, Canada); Eva Lagunas, Juan Duncan and Symeon Chatzinotas (University of Luxembourg, Luxembourg)

Reconfigurable Intelligent Surfaces & URLLC (WC-6)

Time: 16:00-17:30 BRT
Room: Oceania VII
Chair: Kawamoto Yuichi
 
Efficient Phase Control Determination by Codebook without CSI for Standalone IRS Realization
Ryuhei Hibi, Yuichi Kawamoto and Nei Kato (Tohoku University, Japan)
 
Optimal Friendly Jamming and Transmit Power Allocation in RIS-assisted Secure Communication
Burhan Ud Din Wafai (Indian Institute of Technology, Jammu, India); Chinmoy Kundu (University College Dublin, Ireland); Ankit Dubey (Indian Institute of Technology Jammu, India); Mark F. Flanagan (University College Dublin, Ireland)
 
URLLC-Enabled Full-Duplex Hybrid mMIMO DF Relaying With Correlated Rician Channels
Rakesh Munagala (Indian Institute of Technology Kanpur, India); Dheeraj Naidu Amudala (Indian Institute of Technology, Kanpur, India); Rohit Budhiraja (IIT Kanpur, India)
 
Joint Coding of URLLC and eMBB in Wyner's Soft-Handoff Network in the Finite Blocklength Regime
Homa Nikbakht (Princeton University, USA); Michele A Wigger (Telecom Paris, France); Shlomo (Shitz) Shamai (The Technion, Israel); Jean-Marie Gorce (INSA-Lyon & CITI, Inria, France); H. Vincent Poor (Princeton University, USA)
 
Mulit-Task DRL for Rate Control in RIS-Assisted Multi-Cell Dual-Connectivity HetNets
Abdulmalik Alwarafy, Mohamed M. Abdallah (Hamad Bin Khalifa University, Qatar), Naofal Al-Dhahir (University of Texas at Dallas, USA), Tamer Khattab (Qatar University, Qatar), Mounir Hamdi (Hamad Bin Khalifa University, Qatar)

Channel Control, Beam Adjustment, Sensing & Localization (SAC-6)

Time: 16:00-17:30 BRT
Room: Oceania VIII
Chair: Aydin Sezgin
 
Frequency-domain digital predistortion for Massive MU-MIMO-OFDM Downlink
Yibo Wu (Chalmers University of Technology, Sweden); Ulf Gustavsson (Ericsson AB, Sweden); Mikko Valkama (Tampere University, Finland); Alexandre Graell i Amat and Henk Wymeersch (Chalmers University of Technology, Sweden)
 
Blind and Channel-agnostic Equalization Using Adversarial Networks
Vincent Lauinger and Manuel Hoffmann (Karlsruhe Institute of Technology, Germany); Jonas Ney and Norbert Wehn (University of Kaiserslautern, Germany); Laurent Schmalen (Karlsruhe Institute of Technology (KIT), Germany)
 
Machine Learning-based mmWave Path Loss Prediction for Urban/Suburban Macro Sites
Guillem Reus-Muns (Northeastern University, USA); Jinfeng Du, Dmitry Chizhik and Reinaldo Valenzuela (Nokia Bell Labs, USA); Kaushik Chowdhury (Northeastern University, USA)
 
Experimental Performance of Blind Position Estimation Using Deep Learning
Ivo Bizon, Zhongju Li and Ahmad Nimr (Technische Universität Dresden, Germany); Marwa Chafii (New York University Abu Dhabi, United Arab Emirates); Gerhard P. Fettweis (Technische Universität Dresden, Germany)
 
Finding Waldo in the CBRS Band: Signal Detection and Localization in the 3.5 GHz Spectrum
Nasim Soltani (Northeastern University, USA); Vini Chaudhary (Northeastern University, Boston, MA, US, USA); Debashri Roy and Kaushik Chowdhury (Northeastern University, USA)

Platinum Patrons

Gold Patrons

Bronze Patrons

Supporting Sponsors

Exhibitors